معمولا اولین نکته ای که ذهن فردی که تصمیم به انجام جراحی بینی را درگیر می کند هزینه جراحی زیبایی بینی است. قطعا شما نیز هزینه های بسیار بالا و پایین جراحی را شنیده اید. سوال اینجاست که چه فاکتورهایی بر هزینه عمل بینی تاثیر می گذارد؟

در سال ۱۴۰۰ ممکن است شما جراحی را سراغ داشته باشید که با ۶ میلیون بینی را جراحی می کند و یا جراحی که ۳۵ میلیون هزینه برای عمل بینی در نظر می گیرد. اما سوال اینجاست چه هزینه ای معقول است؟

برای برخی افراد هزینه جراحی بینی بسیار بالا و چشمگیر است و می خواهند با کمترین مبالغ جراحی بینی انجام دهند. اما از آنجایی که بینی در ظاهر فرد بسیار موثر است توصیه می شود نهایت دقت در انجام این عمل و انتخاب جراح صورت گیرد.

 

الا و چشمگیر است و می خواهند با کمترین مبالغ جراحی بینی انجام دهند. اما از آنجایی که بینی در ظاهر فرد بسیار موثر است توصیه می شود نهایت دقت در انجام این عمل و انتخاب جراح صورت گیرد.

عوامل موثر بر هزینه جراحی زیبایی بینی

عوامل مختلفی بر این قیمت گذاری عمل بینی تاثیر می گذارد که به شرح زیر است:

 تجربه جراح

با توجه به تجربه و مهارت جراح و سابقه کاری او هزینه ها متفاوت است زیرا جراحی که چندین سال عمل بینی انجام داده است با چالش های هنگام عمل آشنایی کامل دارد و قطعا هزینه ی بیشتری دریافت می کند.

 نوع بینی

بینی افراد سهم به سزایی در تعیین قیمت جراحی بینی دارد. افرادی که بینی گوشتی یا غضروفی دارند معمولا هزینه بیشتری برای عمل بینی پرداخت می کنند.  اما هزینه جراحی بینی استخوانی معمولا کمی کمتر است. همچنین عمل ترمیمی بینی اگر توسط جراح دیگری(به غیر از جراح اول) انجام شود معمولا هزینه بیشتری از عمل اول دارد.

 منطقه جغرافیایی

مانند خدمات دیگر هزینه جراحی بینی نیز با توجه به منطقه ی جغرافیایی متفاوت است. به طور مثال هزینه عمل بینی در تهران با شهرستان های کوچک قابل مقایسه نیست. البته این نکته حائز اهمیت است که جراحان بینی خوب به علت امکانات شهرهای بزرگ در این شهرها اسکان دارند.

آیا عمل بینی ارزان ارزشش را دارد؟

همانطور که گفته شد عمل بینی با ۶ میلیون نیز انجام می شود اما این عمل توسط چه جراحانی انجام می شود؟ عمل بینی ارزان می تواند عوامل مختلفی داشته باشد. رزیدنت هایی که به تازگی شروع به جراحی بینی کرده اند به منظور کسب تجربه، عمل بینی را با هزینه های بسیار کم در بیمارستان ها انجام می دهند. اما نکته قابل توجه اینکه قطعا چنین افرادی تجربه مواجهه با چالش های حین عمل را ندارند و بینی های مشابه بینی فرد را جراحی نکرده اند لذا انجام عمل توسط چنین افراد می تواند ریسک بالایی داشته باشد.

یکی دیگر از عوامل عمل بینی ارزان، انجام عمل های متعدد جراح در یک روز است. برخی از جراحان زیبایی عمل های بینی زیادی در یک روز انجام می دهند که این منجر به کاهش نرخ این جراحان می باشد که قطعا دقت و تمرکز در جراحی با این کار کاهش می یابد.

 

هزینه جراحی زیبایی بینی استخوانی

با توجه به نوع بینی،  پوست بینی ، داشتن و یا نداشتن پولیپ بینی و دیگر مشکلات تنفسی به طور دقیق نمی توان بیان کرد هزینه جراحی بینی استخوانی  ( پوست نازک ولی غضروفها محکم )  چقدر است. قطعا یک بینی که فقط غوز و برآمدگی جزئی دارد ، نسبت به یک بینی استخوانی با غضروف های محکم و نوک گوشتی هزینه کمتری دارد. هزینه های معقول در سال ۱۴۰۰ با توجه به گفته ها حدود ۱۴ میلیون است.

هزینه جراحی زیبایی بینی گوشتی

در بینی های گوشتی با پوست ضخیم فرآیند جراحی کمی پیچیده تر و حساس تر می شود. مشخص شدن تغییرات بینی در بینی های گوشتی بسیار مشکل است زیرا خطوط تیز و زاویه ها در زیر یک پوشش ضخیم به خوبی نمایان نمی شود. لذا به دلیل سختی این نوع عمل بینی معمولا هزینه آن از جراحی بینی استخوانی بالاتر است. هزینه جراحی بینی گوشتی در سال ۱۴۰۰ حدود ۱۵ میلیون  است اما باز هم باید گفت قیمت های پایین تر و بالاتر از این نیز ممکن است وجود داشته باشد.

هزینه جراحی زیبایی بینی با لیزر

لیزر در زمینه های مختلف پزشکی استفاده های زیادی دارد اما در عمل بینی استفاده از لیزر معنی ندارد. استفاده از لیزر در برداشتن قوز بینی و یا انحراف بینی و حتی افتادگی نوک بینی هیچ جایگاهی ندارد و جنبه تیلیغاتی دارد. پس حتی نمی توان هزینه ای نیز برای این نوع عمل در نظر گرفت.

هزینه جراحی زیبایی بینی ترمیمی

برخی از افراد بعد از اولین عمل زیبایی بینی از مشکلات تنفسی و یا ظاهر بینی خود راضی نیستند و تصمیم به جراحی مجدد بینی یا عمل ترمیمی می گیرند. فرد کاندید جراحی بینی باید در سلامت کامل روانی باشد زیرا برخی افراد به دلیل وسواس های فکری تصمیم به جراحی مجدد می گیرند. روند این جراحی از جراحی اولیه سخت تر است و به همین دلیل هزینه ی بالاتری نیز دارد.

عمل ترمیمی انواع مختلفی دارد که می تواند از یک جراحی ساده برای حذف استخوان اضافه تا تغییرات اساسی در ظاهر بینی فرد باشد. در بینی هایی که فوق العاده کوچک شده اند و یا دفورمیتی شدید دارند نیاز به پیوند غضروف گوش یا دنده وجود دارد که قطعا هزینه های بالاتری نسبت به دیگر جراحی ها دارد.

پرداخت هزینه عمل بینی توسط بیمه

شرکت های بیمه به ندرت هزینه جراحی بینی را پرداخت می کنند. انجام جراحی بینی صرفا به دلیل زیبایی، به هیچ وجه تحت پوشش بیمه های طرف قرارداد نیست. پس اگر قصد انجام عمل زیبایی برای زیباتر شدن و بالا بردن هارمونی چهره خود دارید باید صفر تا صد هزینه را خودتان پرداخت کنید.

برخی از شرکت های بیمه بخشی از هزینه های عمل بینی به دلیل انحراف یا شکستگی و مشکلات تنفسی را پرداخت می کنند، اما ثابت کردن این عوامل به شرکت های بیمه سخت و گاهی غیر ممکن است.

 

هزینه قبل و بعد عمل بینی

قبل از عمل بینی

قبل از انجام عمل بینی هزینه هایی که نیاز است بپردازید به شرح زیر است:

۱) هزینه مشاوره عمل بینی( برخی از پزشکان برای مشاوره ویزیت دریافت می کنند.)

۲) آزمایش خون

۳) عکس آتلیه ( برخی پزشکان در مطب از متقاضی عکس می گیرند و دیگر نیازی به این هزینه نیست)

۴) سی تی اسکن (در صورت انحراف بینی و مشکلات دیگر)

بعد از عمل بینی

بعد از عمل بینی دیگر هزینه ای وجود ندارد مگر اینکه پزشک هزینه جداگانه برای ویزیت و تعویض چسب دریافت کند.

بی هوشی

برخی افراد تصور می کنند بی حسی موضعی برای عمل بینی بهتر از بی هوشی عمومی است. اما نتایج تحقیقات نشان داده است این تصور اشتباه است. با توجه به اینکه جراحی بینی جز عمل های کم تهاجم تر نسبت به دیگر جراحی هاست، لذا با دوز کافی بیهوشی می توان یک بی هوشی مطلوب در طی عمل داشت. در بیهوشی کامل بیمار هیچگونه دردی در هنگام عمل احساس نمی کند و با بی حرکت بودن بیمار جراح بیشترین تسلط را بر روی بینی فرد دارد.

بزرگترین نگرانی افراد برای بیهوشی عمومی حالت ناخوشایند بعد از بیهوشی مانند حالت تهوع و استفراغ است. با ترکیب داروهای بیهوشی با داروی تهوع و سرگیجه می توان این نگرانی را به حداقل رساند. اما در بی حسی موضعی  تهوع و استفراغ در طول عمل می تواند سطح فشار خون را بالا برده و موجب کبودی، تورم و خونریزی بیشتر شود.

افرادی که برای جراحی ترمیمی از بیهوشی عمومی استفاده می کنند و در عمل اول از بی حسی موضعی استفاده کرده اند، بی هوشی را راحت تر و با عوارض کمتر توصیف می کنند. از لحاظ تکنیکی نیز بی هوشی عمومی به دلیل خونریزی کمتر و عدم حرکت بیمار بهترین گزینه است. به همین دلیل جراحان، عموما بیشتر این روش را انتخاب می کنند.

بر اساس این پروتکل، افراد دارای نقص سیستم ایمنی، سن بالای ۶۰ سال و کمتر از ۱۰ سال و افرادی که دارای بیماری زمینه‌ای هستند و یا اینکه در ارتباط با فرد مبتلا به کرونا بوده اند و تست کرونای آنها مثبت یا مشکوک باشد جراحی زیبایی نباید برای آنها انجام گیرد.

در صورتی که پروتکل‌های بهداشتی جهت انجام جراحی‌های زیبایی کاملاً رعایت شود، جراحی زیبایی مطلقاً خطری برای فرد مورد نظر نخواهد داشت البته باید در نظر گرفت که انجام جراحی‌های زیبایی بسیار سنگین در شرایط کنونی بهتر است انجام نگیرد.

در پاسخ به این پرسش که آیا جراحی بینی جزو جراحی‌های پیچیده زیبایی محسوب می‌شود؟  باید گفت خیر. جراحی بینی، عمل سنگین زیبایی نیست و با رعایت پروتکل‌های بهداشتی انجام این جراحی بلامانع است.

افراد زیادی در سراسر دنیا به منظور کوچک کردن بینی، درمان افتادگی پلک چشم، کشیدن پوست گردن و صورت، جراحی‌های زیبایی انجام می‌دهند.

 

جراحی بینی

یکی از رایج‌ترین جراحی‌های زیبایی، عمل بینی است. یک جراح ماهر می‌تواند بینی بزرگ، پهن و یا شکسته‌شده در اثر تصادف را جراحی کرده و اندازه آن را تغییر دهد. این عمل جراحی بیشتر در میان نوجوانان شایع است، اما پزشکان و متخصصان توصیه می‌کنند افراد قبل از سن ۱۵ سالگی آن را انجام ندهند. دوران بهبودی بعد از عمل، معمولا یک تا سه هفته طول می‌کشد و پس از جراحی، مشکل خاصی به وجود نمی‌آید.

جراحی پلک چشم

افتادگی پلک چشم و یا برآمدگی‌های ناشی از آن را می‌توان از طریق جراحی زیبایی پلک، درمان کرد. در حین این عمل، جراح چربی و پوست اضافی را برمی‌دارد تا پلک چشم صاف‌تر به نظر برسد. دراین عمل چربی اضافه یک قسمت را می‌توان برای رفع افتادگی به بخش دیگر منتقل کرد؛ زخم زیادی در این قسمت‌ها به وجود نمی‌آید و طول مدت درمان تقریبا دو هفته است.

کشیدن پوست گردن

ضعیف‌شدن عضلات گردن باعث شل‌شدن و افتادگی پوست این بخش از بدن می‌شود. جراح ماهر می‌تواند با انجام عمل، چربی و عضلات اضافه این قسمت را بردارد. امکان بروز عفونت در این جراحی همانند هر عمل دیگری وجود دارد. بهبودی پس از عمل جراحی دو هفته تا چند ماه طول می‌کشد. لیفت گردن، اغلب همراه با لیفت صورت انجام می‌شود.

جراحی لیفت صورت

لیفت صورت، باعث شادابی و جوان‌تر شدن پوست صورت می‌شود. در حین این عمل، جراح تلاش می‌کند پوست اضافی را بردارد و روی لایه‌های عمیق‌تر پوست و ماهیچه کار کند تا سفت شود. در موارد نادر امکان عفونت در این جراحی وجود دارد. البته می‌توان روش‌های ساده‌تر مانند بوتاکس، لیزر درمانی و تزریق فیلر (ژل) را جایگزین این نوع جراحی کرد.

لیزر پوست

برای از بین‌بردن سلول‌های آسیب‌دیده پوست، می‌توان از اشعه نور استفاده کرد. زمانی که لایه‌های بیرونی پوست از بین برود، خطوط ریز و لکه‌های موجود روی پوست از بین خواهد رفت. این نوع لیزر برای پوست‌های آسیب دیده به دلیل نور آفتاب و جای زخم و جوش، بسیار مناسب است. با توجه به نوع لیزر استفاده شده، زمان بهبود آن یک تا دو هفته طول می‌کشد.

کاشت مو

نیمی از مردان و زنان با افزایش سن، موهای خود را از دست می‌دهند. معمولا این موها در پشت و اطراف سر، ضخامت خود را حفظ می‌کند. بنابراین، جراح می‌تواند تعدادی از آن‌ها را به قسمت‌هایی که مو ندارد یا موها ضخامت خود را از دست داده‌اند، منتقل کند. در طی فرآیند کاشت مو، صدها میکروگرافت که هر کدام از آن‌ها دارای یک تا سه تار مو است، به شکل طبیعی در سر قرار می‌گیرد.

کرونا ویروس جدید

کرونا ویروس جدید  نوعی بیماری عفونی است که اخیراً کشف شده است. این ویروس و بیماری جدید قبل از شروع شیوع بیماری در ووهان چین در دسامبر ۲۰۱۹ ناشناخته بود.

علائم کرونا ویروس جدید  چیست؟

شایع ترین علائم کرونا ویروس جدید  تب ، خستگی و سرفه خشک است. برخی از بیماران ممکن است درد و درد ، احتقان بینی ، آبریزش بینی ، گلودرد یا اسهال داشته باشند. این علائم معمولاً خفیف است و به تدریج شروع می شود. برخی از افراد آلوده می شوند اما علائمی ایجاد نمی کنند و احساس ناخوشایندی نمی کنند. بیشتر افراد (حدود ۸۰٪) بدون نیاز به معالجه خاص ، از این بیماری بهبود می یابند. از هر ۶ نفری که مبتلا به کرونا ویروس جدید  می شوند ۱ نفر به طور جدی بیمار می شوند و در تنفس دچار مشکل می شوند. افراد مسن و افراد دارای مشکلات پزشکی اساسی مانند فشار خون بالا ، مشکلات قلبی یا دیابت بیشتر احتمال دارد به بیماری جدی مبتلا شوند. حدود ۲٪ از مبتلایان به این بیماری فوت شده اند. افراد مبتلا به تب ، سرفه و مشکل در تنفس باید به دنبال مراقبت پزشکی باشند.

 

کرونا ویروس جدید  چگونه پخش می شود؟

افراد می توانند کرونا ویروس جدید  را از سایر مبتلایان به ویروس بگیرند. این بیماری می تواند از طریق شخص به قطرات کوچک بینی یا دهان از فرد به فرد دیگر گسترش یابد که در هنگام سرفه یا بازدم فرد مبتلا به کرونا ویروس جدید  گسترش می یابد. این قطرات بر روی اشیاء و سطوح اطراف فرد فرود می آید. سپس افراد دیگر با لمس این اجسام یا سطوح ، کرونا ویروس جدید  را گرفته و سپس چشم ، بینی یا دهان خود را لمس می کنند. افراد همچنین می توانند کرونا ویروس جدید  را در صورت تنفس قطرات از فرد مبتلا به کرونا ویروس جدید  که سرفه می کند یا قطرات را بیرون می کشد ، بگیرند. به همین دلیل مهم است که بیش از ۱ متر از فردی که مریض است فاصله بگیرید.

آیا ویروسی کرونا جدید  از طریق هوا قابل انتقال است؟

تاکنون مطالعات نشان می دهد ویروس ایجاد کرونا ویروس جدید  عمدتا از طریق تماس با قطرات تنفسی و نه از طریق هوا منتقل می شود.

آیا می توان کرونا ویروس جدید  را از فردی گرفت که علائمی ندارد؟

راه اصلی شیوع این بیماری از طریق قطرات تنفسی است که توسط کسی که سرفه می کند ، پخش می شود. خطر ابتلا به کرونا ویروس جدید  از طرف افراد بدون هیچ علائمی بسیار پایین است. با این حال ، بسیاری از افراد مبتلا به کرونا ویروس جدید  فقط علائم خفیفی را تجربه می کنند. این امر به ویژه در مراحل اولیه بیماری صادق است. بنابراین گرفتن کرونا ویروس جدید  از کسی که مثلاً فقط سرفه خفیف داشته باشد و احساس بیماری نداشته باشد ، ممکن است.

آیا می توانم ویروس کرونا را از مدفوع کسی که مبتلا به این بیماری است ، بگیرم؟

به نظر می رسد خطر ابتلا به کرونا ویروس جدید  از مدفوع فرد آلوده کم است. در حالی که تحقیقات اولیه نشان می دهد که ویروس ممکن است در برخی موارد در مدفوع وجود داشته باشد ، گسترش در این مسیر ویژگی اصلی شیوع آن نیست.

برای محافظت از خود و جلوگیری از شیوع بیماری چه کاری می توانم انجام دهم؟

کرونا ویروس جدید  هنوز هم در اکثر مردم چین با برخی کشورهای دیگر در حال شیوع است. بیشتر افرادی که به این ویروس آلوده می شوند ، دچار بیماری خفیف می شوند و بهبود می یابند ، اما این بیماری برای دیگران شدیدتر است. با انجام موارد زیر از سلامتی خود مراقبت کرده و از دیگران محافظت کنید.

 

آیا آنتی بیوتیک ها در جلوگیری یا درمان کرونا ویروس جدید  مؤثر هستند؟

آنتی بیوتیک ها علیه ویروس ها کار نمی کنند ، آنها فقط روی عفونت های باکتریایی کار می کنند. کرونا ناشی از ویروس است ، بنابراین آنتی بیوتیک ها برای درمان آن مؤثر نیستند. از آنتی بیوتیک ها به عنوان ابزاری برای پیشگیری یا درمان کرونا ویروس جدید  نباید استفاده شود. آنها فقط باید مانند پزشک معالج جهت درمان عفونت باکتریایی مورد استفاده قرار گیرند.

آیا جراحی زیبایی باعث ابتلا به ویروس کرونا می شود ؟

یکی از سوالات رایج بیماران در زمینه قرار گیری در بیمارستان و افزایش احتمال ابتلا به بیماری کرونا است . در این رابطه لازم به ذکر است که تمامی جراحی های زیبایی در کلینیک های زیبایی انجام می شود که انجام خدمات درمانی در آن ها وجود نداد . با توجه به آنکه تمامی افراد قبل از جراحی چکاپ کامل دارند ، بنابراین با سلامت کامل به کلینیک زیبایی مراجعه کرده و جراحی خود را انجام می دهند . بسیاری از عمل های زیبایی همچون جراحی بینی نیاز به بستری طولانی مدت ندارد و بیمار یک ساعت قبل از جراحی و ۲ ساعت بعد از جراحی بیمارستان را ترک می کنند . بنابراین نگران ابتلا به بیماری به علت مراجعه به کلینیک ها در جراحی زیبایی نباشید .

 

دکتر منصور توفیقی جراح و متخصص گوش، حلق و بینی و جراح پلاستیک بینی و صورت کد نظام پزشکی : ۲۴۹۱۲

دکتر منصور توفیقی ، متخصص گوش و حلق و بینی در کرج به سئوالات زیر پاسخ می دهند.

شایع‌ترین بیماری‌ها و صدمات وارده به گوش کدامند؟

عفونت‌های حاد و مزمن گوش، تجمع مایع، تجمع موم، اختلالات ظاهری گوش مادرزادی یا شکستگی‌های گوش یا کم‌شنوایی‌های ناگهانی، بیماری‌های شایعی است که بیماران را به کلینیک‌های گوش و حلق و بینی می‌کشاند.

در بیشتر موارد پای یک عامل خارجی در میان است. افرادی که بیش از حد گوش خود را دستکاری می‌کنند، مثلا بعد از استحمام از گوش‌پاک‌کن استفاده می‌کنند، شناگر هستند یا مجبورند یک جسم خارجی مانند سمعک را همیشه در گوش داشته باشند یا جوان‌هایی که مدام هدفون داخل گوش‌شان است، مستعد عفونت حاد در گوش خارجی هستند.

چرا در بعضی از بیماران، عفونت به بخش‌های داخلی‌تر گوش نفوذ می‌کند؟

بعد از گوش خارجی، گوش میانی قرار دارد. بیماری‌های گوش میانی بیشتر مربوط به کودکان است که بعد از گذراندن یک دوره سرماخوردگی بروز می‌کند.

اغلب کودکان درد گوش دارند که با تب و کم‌شنوایی، احساس کشش در گوش،بی‌قراری، ‌بی‌حالی، بی‌اشتهایی، استفراغ و اسهال توام می‌شود. اگر این علائم در کودک دیده شود، حتما باید او را به کلینیک ارجاع داد.

عفونت گوش بخصوص در کودکان باید جدی گرفته شود و با تجویز آنتی‌بیوتیک برطرف شود. عفونت در برخی کودکان عودکننده است که نیاز به اقدامات دیگری دارد، نظیر مصرف طولانی‌مدت آنتی‌بیوتیک یا حتی جراحی.گاهی هم در کودکان، تجمع مایع در گوش میانی دیده می‌شود که این اختلال بعد از سرماخوردگی شایع است. تجمع مایع در گوش اختلال در شنوایی ایجاد می‌کند که طولانی‌شدن آن به اشکال‌هایی در زبان‎‌آموزی کودک منجر خواهد شد. این کودکان باید عمل جراحی شوند.

در مواقعی که تجمع مایع با درگیری یکطرفه و طول‌کشیده در بزرگسالان اتفاق بیفتد، نیاز به بررسی‌های تکمیلی مانند تصویربرداری و آندوسکوپی از بینی است تا علت مشخص شود.
از مهم‌ترین علت‌های وزوز گوش می‌‎توان به تغییرات ناشی از افزایش سن، مواجهه با سروصدای بلند، مصرف برخی داروها، بیماری‌های گوش داخلی و حتی وجود موم در گوش اشاره کرد

چرا برخی بیماران که دچار عفونت گوش هستند، از سرگیجه شکایت ‌می‌کنند؟

عفونت‌های طول‌کشیده یا بیماری عفونت مزمن گوش میانی ممکن است با کم‌شنوایی و سرگیجه همراه باشد. عفونت‌های مزمن گوش اغلب در اثر پارگی پرده صماخ دیده می‌شود.

اگر پارگی شدید باشد و بیمار نیز نکاتی که پزشک درباره آنها هشدار می‌دهد رعایت نکند، ممکن است ترشحات چرکی ایجاد شود و باکتری‌هایی خاص در پشت پرده جمع شوند که بوی بسیار بدی هم ایجاد می‌کنند.

وقتی پارگی پرده صماخ این‌طور علامت‌دار می‌شود، عمل جراحی برای ترمیم و بهبود عفونت ضرورت می‌یابد.

خیلی از بیماران از وزوز گوش شکایت می‌کنند. این چه علامتی است و آیا باید جدی گرفته شود؟

در این بیماری فرد بدون وجود محرک خارجی صداهایی شبیه سوت یا زنگ داخل گوش یا سر خود احساس می‌کند. خوشبختانه جز در موارد اندک، این پدیده علامت خطرناکی محسوب نمی‌شود و راه‌هایی برای کاستن از شدت‌ آن وجود دارد.

از مهم‌ترین علت‌های وزوز گوش می‌‎توان به تغییرات ناشی از افزایش سن، مواجهه با سروصدای بلند، مصرف برخی داروها، بیماری‌های گوش داخلی و وجود تومور در گوش داخلی یا داخل جمجمه  و حتی وجود موم در گوش اشاره کرد.

تجمع موم در گوش وزوز ایجاد می‌کند؟

این یکی از علامت‌هاست. درد و خارش گوش و کاهش شنوایی از دیگر علامت‌های تجمع موم در گوش است. بیش از ۱۰ درصد کودکان و ۳۰ درصد سالمندان دچار موم گوش می‌شوند.

موم گوش یا اصطلاحا سرومن، ماده‌ای است که غدد موجود در پوست مجرای گوش ترشح می‌کنند و خواص مختلفی چون میکروب‌کشی و ممانعت از خشکی پوست دارد.

در حالت طبیعی، اضافی این موم با سازوکاری که حرکات فک صورت ایجاد می‌کند، خارج می‌شود.

سه روش اصلی برای خروج موم از گوش وجود دارد: شست‌وشوی گوش، خارج کردن دستی یا استفاده از دستگاه مکش (ساکشن) و استفاده از داروهای حل‌کننده.

کم‌شنوایی در سالمندان چه دلیلی دارد؟

کم‌شنوایی عصبی مشکلی است که بیشتر در سالمندان دیده می‌شود، چرا که معمولا با افزایش سن سلول‌های عصبی تخریب می‌شوند. البته این بیماری ممکن است دلیل ژنتیکی داشته باشد که معمولا مبتلایان در سن پایین دچار این نوع از کم‌شنوایی می‌شوند.

کاهش شنوایی تاثیری سوء بر توانایی‌های ارتباط میان‌فردی و کیفیت زندگی‎ می‌‎گذارد و حتی ممکن است به افسردگی بیماران منجر شود. البته برخی بیماران ممکن است ناگهان دچار نوعی خاص از کم‌شنوایی شوند که معمولا با مصرف برخی داروها طی چند روز اول بهبود پیدا می‌کند. همه کم‌شنوایی‌ها نگران‌کننده نیستند.

آیا ظاهر غیرطبیعی گوش ممکن است تاثیری در شنوایی داشته باشد؟

گاهی اختلالاتی مثل عدم تشکیل لاله گوش، تنگی مجرا یا انسداد مجرای گوش و یا برخی موارد برجستگی لاله گوش که اصطلاحا دال‌گوشی نامیده می‌شود، در اشخاص وجود دارد. این اختلالات را می‌توان با جراحی و استفاده از پروتز برطرف کرد.

گوش پاک کن به پرده و کانال گوش آسیب می‌زند

دکتر منصور توفیقی زواره، متخصص گوش، حلق و بینی در این باره می گوید:

«امروزه جامعه شهرنشینی به نحوی شده که برای انجام هر کاری نیاز به مشاوره داریم. ایجاد گوش پاک کن برای چوب پنبه‌های آرایشی است که در خارج کشور با این عنوان استفاده می‌شود و نام گوش پاک کن در کشور به خاطر بالا بردن فروش آن بوده است.

متأسفانه بیماران هم برای خود و فرزندان استفاده می‌کنند که اگر استفاده کنیم متمدن و اگر استفاده نکنیم افراد بی تمدن شناخته می‌شویم.

استفاده از گوش پاک‌کن اصلا جایگاهی ندارد، مگر به توصیه پزشک و آن هم برای رساندن موادی به کانال گوش خارجی مثل پماد و قطره و در غیر این صورت تجویز آن و استفاده خودسر از آن برای مردم جایز نیست.

عوارض آن این است که به پرده گوش و کانال گوش آسیب می‌زند و موجب التهاب، عفونت و خونریزی از کانال گوش می‌شود و می‌تواند موجب التهاب غضروف‌های لاله گوش شود، به خصوص در افرادی که خارش‌های مکرر گوش دارند.

برخی افراد خارش‌های گوش خود را مساوی با بیماری تلقی نمی‌کنند. این در حالی است که می‌تواند فرد به بیماری کاندیدیازیس مبتلا باشد. بیماری که دیابت دارد و از گوش پاک کن مداوم استفاده می‌کند دچار عفونت‌های ثانویه‌ای می شود که این کار موجب می‌شود گاهی اوقات باید برای او درمان‌های بیشتری استفاده کنیم.»

نکات اقدامات قبل و بعد از جراحی گوش

اقدامات قبل و بعد از جراحی گوش : پیش از آنکه اقدام به جراحی گوش کنید باید اطلاعات خود را در این زمینه افزایش دهید.جراحی گوش می تواند به دلایل مختلفی انجام بگیرد .

جراحی گوش با هدف درمانی و همچنین زیبای برای افراد انجام می گیرد.افراد ممکن است در طول زندگی بر اثر اتفاق های مختلف با آسیب دیدگی مواجه شوند و یا اینکه به طور مادرزادی دارای نواقص گوش باشند.

آسیب های وارد شده به گوش انواع متفاوتی دارد. جراح گوش می تواند با جراحی گوش تمامی این نواقص را از بین ببرد.

در مواقعی که جراحی گوش با هدف زیبایی انجام می شود معمولا نتیجه جراحی به صورت ایده آل بوده و فرد بعد از جراحی از ظاهر خود احساس رضایت بیشتری خواهد داشت.

در جراحی زیبایی گوش ،گوش های برآمده ،ناهمسان و برجسته و بزرگ ترمیم می شود و باعث می شود فرد اعتماد به نفس بیشتری را کسب کند. برای آنکه جراحی گوش بتواند به بهترین حالت ممکن برای شما رخ دهد باید  اطلاعات لازم را در این زمینه داشته باشید.

در صورتی که اقدامات پیش از جراحی به درستی انجام بگیرد احتمال مواجه شدن با مشکلات جراحی در حین عمل به حداقل خواهد رسید و در حالتی که مراقبت های بعد از عمل با دقت انجام بگیرد نتیجه جراحی به ایده آل بیمار و جراح خواهد رسید.

 

اقدامات پیش از جراحی گوش

  • پیش ازانجام جراحی نباید داروهایی مانند  آسپرین و یا ضد التهابی  مانند ایبو پروفن استفاده کنید زیرا باعث می شود خون رقیق شده و احتمال خونریزی در حین جراحی بیشتر می شود.
  • بهتر است از متخصص گوش ، حلق بینی خود لیست داروهایی که نباید پیش از جراحی گوش استفاده کنید مطلع شوید. زیرا هر دارویی ممکن است روی گردش خون  تاثیراتی بگذارد و جراحی را با مشکل روبه رو سازد.
  • یک هفته پیش از جراحی زیبایی گوش سیگار و قلیون نکشید زیرا دخانیات باعث کم شدن اکسیژن در عروق خونی شما می شود و جراحی را مشکل می کند به طور کل هیچ گونه دخانیات را پیش از جراحی مصرف نکیند.
  • در صورتی که شما دارای سابقه بیماری خاصی هستید حتما آنها را با پزشک خود درمیان بگذارید تمام سوابق درمانی می تواند به جراح در جراحی گوش کمک کند.
  • در صورتی که پزشک برای شما داروی خاصی را تجویز می کند تا پیش از جراحی مصرف کنید،آنها را به صورت صحیح مصرف کنید.معمولا این داروها آنتی بیوتیک های خوراکی و یا پماد های خاص می باشد.
  • نیمه شب پیش از جراحی گوش مواد غذایی سبک مصرف کنید و روز عمل ناشتا به بیمارستان بروید .
  • می توانید پیش از جراحی به حمام بروید تا در صورتی که استحمام بعد از جراحی مشکل بود به حمام نیازی نباشد.

اقدامات قبل از عمل لوزه در کرج

شما باید دو هفته قبل از عمل جراحی مصرف داروهای ضد التهاب را متوقف کنید. این نوع از داروها عبارتند از آسپرین، ایبوپروفن و ناپروکسن. مصرف این قبیل قرص ها، می تواند خطر خونریزی در طول عمل جراحی و بعد از آن نیز، افزایش دهد. در صورتی که شما این چنین داروهایی را مصرف می کنید، باید پزشک خود را مطلع سازید.

شما همچنین باید از ساعات نیمه شب قبل از عمل جراحی خود از خوردن و آشامیدن اجتناب نمائید. علت آن این است که، معده خالی خطر ابتلا به تهوع ناشی از بیهوشی را کاهش می دهد.

توصیه می شود که در منزل خود، برنامه ریزی های لازم برای مراقبت های بعد از عمل را انجام دهید.

مراجعه کنندگان عزیز لطفا دقت بفرمایید این دستورات برای بیمارانیست که توسط دکتر منصور توفیقی  در کرج عمل شده اند. در صورتی که توسط سایر همکاران گرامی عمل شده اید اولویت با دستورات پزشک معالج شماست.

 

این دستورات پس از عمل کلی است و ممکن است بسته به وضعیت متفاوت بیمار، دکتر دستورات دیگری را خدمت شما گفته باشند.

 

 

-ضروری است جهت مراقبت های پس از عمل همراه آگاه و مطمئن همراه خود داشته باشید.

 

-اکثر بیماران کاندید عمل جراحی لوزه را اطفال تشکیل می دهند ترجیحا همراه بیمار در این موارد مادر بیمار باشد.

 

-سعی کنید رژیم غذایی یا وسایل توضیح داده شده برای پس از عمل(مانند بستنی در عمل لوزه ها یا کمپرس سرد در عمل زیبایی بینی) را از قبل تهیه فرمایید تا فرصت مراقبت دقیق از بیمار عمل شده خود را در صفوف تهیه وسائل از دست ندهید

 

-بلافاصله پس از عمل که کودک وارد بخش می شود بهتر است به پهلو خوابانده شود به طوری که چهره کودک به سمت  همراه کودک باشد.

-در صورت هرگونه مشکل سریعا پزشک یا پرستار خود را  مطلع سازید.

-بدون هماهنگی با پزشک و پرستار خود به هیچ عنوان به بیمار عمل شده هیچ گونه ماده غذایی  ندهید.

-تا سه ساعت پس از عمل بیمار نباید چیزی بخورد و یا بیاشامد.  در بیمار عمل شده با مشکل لوزه ها  در صورتی که کاملا هوشیار شده باشد و اطرافیانش را کامل بشناسد  و تهوع و استفراغ نداشته باشد و با هماهنگی با پزشک و پرستار خود میتوانید رژیم غذایی زیر را شروع بفرمایید:

دو روز اول  فقط:

 آب خنک

آبمیوه خنک شامل آب سیب، آب آناناس و… که بدون پالپ بوده و هیچ تکه سفتی درون آن نباشد ( آب پرتقال ، آب میوه های ترش یا انبه نباشد)

بستنی  ساده  لیوانی پاستوریزه که هیچ تکه سفت یا شکلات یا آجیل درون آن نباشد.

سوپ صاف شده در یخچال قرار گرفته تا خنک شده سپس مصرف نمایید به هیچ وجه سوپ نباید حاوی تکه های سفت یا استخوان و موارد مشابه باشد.

فرنی که در یخچال قرار داده شده و خنک باشد

 طی یک ماه پس از عمل مصرف هرگونه ماده ای که سفت باشد مانند ته دیگ، مرغ و برنج سفت،  شکلات سفت و… کاملا ممنوع میباشد

 

روز سوم تا سی ام پس از عمل

رژیم غذایی فوق بعلاوه:  شیر برنج ، ماست، برنج و ماست، نان کاملا نرم و پوره سیب زمینی  و به طور کلی سایر مایعات و غذاهایی که کاملا نرم یا مایع بوده و حاوی هیچ تکه سفت نباشد.

موارد فوق بهتر است خنک یا نهایتا ولرم باشد.

با توجه به اینکه در عمل جراحی برداشتن لوزه ها ناحیه حلق عمل می‌شود  هرگونه غذایی که توسط بیمار مصرف می‌شود به محل عمل کشیده شده و سپس قورت داده میشود  بنابراین توجه فرمایید هر گونه ماده غذایی که حتی کمی سفت باشد می‌تواند مانند چاقو محل عمل شده را برش داده و باعث خونریزی های خطرناک و حتی تهدید کننده حیات شود.

تاکید می کنم تا یک ماه پس از عمل رژیم غذایی نباید حاوی هیچ تکه سفت یا حتی کمی سفت باشد مصرف تکه برنج سفت، یا تکه نان سفت، ته دیگ، گوشت یا مرغ سفت یا  با استخوان، تنقلات، آجیل، نان تست، بیسکوئیت، غذاهای داغ و ادویه دار، غذاهای اسیدی (مثل آب میوه های ترش، آب پرتغال و یا گوجه فرنگی و هرگونه غذای نیمه سفت و سفت تا ۴ الی ۵ هفته پس از عمل  کاملا ممنوع میباشد.

پس از گذشت یک ماه رژیم غذایی معمولی باشد.

 

طی این دوره بهبود، مصرف هرگونه ماده غذایی سفت سیگارو قلیان و مشروبات الکلی ممنوع میباشد و در صورت مصرف احتمال خونریزی و عمل جراحی مجدد دارد.

 

– مصرف دقیق داروهای تجویز شده(به طور معمول شامل شربت سفالکسین، شربت دیفن هیدرامین، شربت استامینوفن)

– در صورت هرگونه مشکل به بیمارستان یا کلینیکی که در آن عمل شده اید مراجعه کنید  تا جهت اطمینان ویزیت شده ونگرانی‌ها رفع شود.

-درد محل عمل در گلو تا حدود  ۶ هفته پس از عمل طبیعی است که طی این مدت بتدریج بهبود یافته و سپس برطرف می شود.

-در عمل لوزه ها چه اطفال و چه بزرگسال تا حدود چهار هفته پس از عمل داشتن درد گوش طبیعی است(چند روز پس از عمل ممکن است گوش درد ایجاد شود که در صورتی که شدید نباشد و با مصرف شربت های تجویزی بهتر شود طبیعی است و جای نگرانی ندارد. با این حال جهت اطمینان در صورتی که این مشکل را داشتید در ویزیت های دوره ای با دکترشمس مشورت بفرمایید.

-سفیدک زدن در محل عمل لوزه ها طی یک الی دو ماه اول پس از عمل کاملا طبیعی بوده و جای هیچگونه نگرانی ندارد  و در زمان های ویزیت های دوره ای پس از عمل این نواحی کاملا بازبینی و چک میشود.

 

 

– تا ۴ هفته پس از عمل از مصرف آسپرین و مسکن ها( غیراز موارد تجویز شده توسط دکتر شمس) و داروهای ضد انعقادی خودداری نمایید.

 

 

– تا ۴ هفته پس از عمل از انجام فعالیت بدنی شدید اجتناب ورزید.

 

-استحمام مجاز است.

 

طی ماه اول از هرگونه کار سنگین یا زور زدن خودداری کنید.

 

یک هفته اول را در خانه استراحت کنید. (گواهی استراحت در منزل در صورت لزوم و درخواست، داده خواهد شد)

 

– کم شدن آب  بدن میزان عوارض را افزایش می دهد برای جلوگیری از کم آب شدن بدن به میزان کافی آب و مایعات بنوشید..

 

–  روز عمل یا فردای عمل مدفوع بیمار میتواند سیاه رنگ باشد که این بعلت خونی است که حین عمل قورت داده است… یا ممکن است بیمار به رنگ قهوه ای تیره استفراغ نماید، نگران نباشید.

 

-در صورتیکه خون روشن رویت شد سریعا جهت ویزیت مراجعه نمایید.

 

-وجود یک لایه سفید یا زرد رنگ روی بستر لوزه ها طبیعی و جز روند ترمیم می باشد و این مربوط به عفونت نیست.

-در دوران بعد از عمل تا می توانید مایعات مصرف نمایید.

 

-زمان ویزیت های دوره ای به صورت زیر است:

روز اول پس از عمل که معمولا در بخش انجام میشود، روز هفتم پس از عمل، روز چهاردهم پس از عمل، روز بیست و یکم پس از عمل و روز سی‌ام پس از عمل.

-بسته به صلاحدید جراح زمان ویزیت های دوره ای می تواند متفاوت، کمتر یا بیشتر باشد.

-انجام کار سنگین، فعالیت ورزشی سنگین، زور زدن و فشار آوردن طی یک ماه پس از عمل کاملا ممنوع بوده می تواند باعث  خونریزی  شود.

-لطفاً در ویزیت های دوره ای توصیه های دکتر شمس را یک به یک رعایت کنید.

-بیشترین کسانی که از روند درمان مناسب و عمل با کیفیت بالا و بهبود بیمار خوشحال می شوند اول پزشک و جراحبیمار و سپس خود بیمار و همراهان میباشند. لطفاً در رعایت توصیه های ذکر شده در این منبع اطلاعاتی و توصیه های زمان ویزیت کاملا کوشا باشید تا هردو احساس رضایت از بهبود را در اوج داشته باشیم.

 

-در هر مرحله از مراقبت های پس از عمل اگر مشکل یا سوالی داشتید اولین فرصت جهت ویزیت مراجعه فرمایید.

سوالات متداول در جراحی ترمیمی بینی

سوالات متداول در جراحی ترمیمی بینی به کسانی که مردد هستند برای انجام مجدد عمل بینی ، کمک خواهد کرد .

همواره پیش از هر عمل جراحی سوالاتی شایع است که برای هر بیماری به وجود می آید . یکی از این عمل های جراحی ، عمل جراحی ترمیمی بینی است که خود سؤالات بسیاری را برای بیماران ایجاد می کند .

مخصوصاً به این دلیل که این افراد یک بار عمل بینی را انجام داده اند و در حال حاضر نیاز به عمل مجدد بینی و ترمیم نواقص عمل قبلی می باشند. در این مقاله می خواهیم به چند مورد از این سوالات متداول در جراحی ترمیمی بینی بپردازیم.

چه موقع باید عمل جراحی ترمیمی را انجام دهیم؟

خیلی از افراد همیشه سؤال می کنند ، چه موقع باید عمل جراحی ترمیمی بینی را انجام داد و یا چه افرادی نیاز به این عمل دارند؟

پاسخ این است که در بیش تر موارد عمل های بینی با موفقیت رو به رو هستند و آن چیزی که در این زمان می تواند فرد را مجاب به انجام عمل ترمیمی بینی بکند ، حساسیت های بیش از حد است .

اما در مواردی بیمار حتماً نیاز به عمل بینی مجدد پیدا می کند . برای مثال وقتی شما عمل اولیه بینی تان با موفقیت انجام گرفته اما پس از عمل ضربه شدیدی به صورت شما وارد شده و همه چیز را خراب می کند .

یا این که جراح فرد ماهر و متخصصی نبوده و باعث آسیب رسیدن به بینی شما شده است . اما معمولاً متخصصان بهترین زمان برای عمل ترمیمی بینی را حداقل یک سال پس از عمل اولیه می دانند پس بهتر است به این نظر توجه کرده و اصلاً با حساسیت های زیاد و عجله بسیار خودسرانه وارد عمل نشوید .

آیا جراحی ترمیمی بینی سخت تر از عمل رینوپلاستی اولیه است؟

شاید شنیده باشید که جراحی ترمیمی بینی کاری دشوار تر از جراحی اولیه زیبایی بینی است . اما دلیل این موضوع چیست؟ باید بگوییم که چندین دلیل برای این نظر وجود دارد .

اول این که پوست پس از هر بار عمل جراحی سخت تر و سفت تر می شود و این کار را دچار مشکل می کند . هم چنین در عمل ثانویه غضروف کافی برای انجام عمل ترمیمی بینی وجود ندارد و جراح باید از دیگر نقاط بدن غضروف برداشته و عمل را انجام دهد .

نکته دیگر این است که حساسیت های بیمار بالا رفته و همین مورد می تواند کار را دشوار کند . علاوه بر این ها معمولاً مهارت های یک جراح در عمل ترمیمی باید بالا تر باشد . پس سعی کنید پیش از عمل با متخصصان و جراحان بسیاری مشورت کرده و پس از انتخاب بهترین جراح اقدام به انجام عمل جراحی بکنید .

جراحی ترمیمی بینی با کدام روش انجام می شود؟

همان طور که می دانید دو روش اصلی جراحی باز و جراحی بسته برای انجام عمل جراحی ترمیمی بینی مورد استفاده قرار می گیرد . بسیاری این سؤال را می پرسند که بهتر است از کدام یک از این روش ها استفاده کنیم و چه تفاوت هایی نسبت به هم دارند؟

معمولاً در عمل جراحی ترمیمی بینی که مشکلات جزئی و کم تر هستند از روش جراحی بسته استفاده می شود که در این روش برش ها از داخل بینی انجام شده و جای بخیه ها پس از عمل دیده نمی شود .

اما در مواردی که بینی بیمار نیاز به تغییرات اساسی تر داشته باشد ، باید از روش جراحی باز بینیاستفاده شود . در این حالت برش ها از بیرون بینی انجام می شود . این که از کدام روش باید استفاده گردد ، کاملاً به وضعیت فعلی بیمار بستگی دارد.

لوزه چیست

لوزه چیست : گلو همانند چهار راهی است که انتهای دهان و بینی را به حنجره و مری متصل می ‌کند. لوزه ‌ها در قسمت بالای گلو قرار دارند و به دفاع در برابر حمله عفونت ها کمک می‌ کنند. تورم و التهاب لوزه‌ ها در کودکان بسیار شایع‌ است، زیرا آن ها از لوزه های بزرگتری برخوردار هستند و به مرور زمان لوزه های شان کوچکتر می شود.

 

لوزه‌ ها چه کار می‌ کنند؟

لوزه ‌‌ها و آدنوئیدها معمولا از بافت لنفوئیدی تشکیل شده‌اند که در تمام دستگاه گوارش و در پایه زبان وجود دارد. بافت لنفوئیدی تشکیل شده از لنفوسیت‌ ها هستند، سلول‌ هایی که اغلب در تولید پادتن یا آنتی ‌بادی در برابر عوامل مهاجم به بدن نقش دارند. از آنجایی که ما عموما تولید پادتن را چیز خوبی  تلقی می کنیم، بررسی ‌های بسیاری در مورد تعیین اهمیت لوزه ‌ها انجام شده است که به نظر می ‌رسد هنگامی که لوزه ‌ها از دهان خارج می شوند، هیچ اثر بدی روی دستگاه ایمنی و سلامتی افراد ایجاد نمی ‌شود.

علائم بزرگی لوزه سوم

رشد غیر طبیعی لوزه سوم ، سوراخ‏ های پشت بینی را تنگ کرده و موجب می شود افراد از دهان تنفس کنند که این امر مهم ‏ترین علامت بزرگی غیر‏طبیعی لوزه سوم می باشد. هنگامی که تنفس فرد دچار مشکل گردد، امکان دارد هنگام خواب با صدا و خرخر کردن رو به رو شود. در برخی مواقع این خرخر کردن والدین را بیشتر نگران می ‏کند در صورتی که حتی اگر خرخر هم وجود نداشته باشد، تنفس از راه دهان یک امر غیر‏طبیعی است. علاوه بر این امر، به دلیل مسدود شدن سوراخ ‏های پشت بینی توسط لوزه سوم ، امکان ترشح از بینی هم وجود دارد.

از علائم مهم دیگر در این کودکان این می باشد که ممکن است صدایشان تودماغی ‏شود. تغییرات دیگری هم در این افراد به وجود می آید به گونه ای که در دراز ‏مدت قیافه این کودکان به صورتی تغییر می ‏کند که در اصطلاح پزشکی به آن ‏ها قیافه لوزه‏ سومی یا آدنوئید فیس گفته می شود.

اگر دچار تردید هستید که خود یا فرزندتان دچار این عارضه شده اید می توانید به مطب آقای دکتر منصور توفیقی مراجعه کنید و تحت معاینه قرار بگیرید.